Arbetsdagar 2028: antal arbetsdagar per månad

2028 har 252 arbetsdagar. Det är 260 vardagar måndag till fredag, minus 8 röda dagar som infaller på en vardag. Med 25 semesterdagar kvarstår 227 dagar, 1 816 timmar vid 8 timmar om dagen.

Arbetsdagar
252
Efter 25 semesterdagar
227
Röda dagar på vardag
8
Kalenderdagar
366
MånadDagarVardagarRöda på vardagArbetsdagarTimmar (8 h)
Januari3121120160
Februari2921021168
Mars3123023184
April3020218144
Maj3123221168
Juni3022121168
Juli3121021168
Augusti3123023184
September3021021168
Oktober3122022176
November3022022176
December3121219152
Hela 202836626082522016

Röda dagar på vardagar 2028

De röda dagar som tar bort en arbetsdag 2028 är Trettondedag jul (6 jan), Långfredagen (14 apr), Annandag påsk (17 apr), Första maj (1 maj), Kristi himmelsfärdsdag (25 maj), Sveriges nationaldag (6 jun), Juldagen (25 dec) och Annandag jul (26 dec).

Helgdagar som infaller på en lördag eller söndag ändrar inte antalet arbetsdagar, eftersom de dagarna redan ligger utanför måndag till fredag. Aftnar som julafton och midsommarafton räknas som arbetsdagar i tabellen, eftersom lagen inte gör dem till allmänna helgdagar, även om de flesta är lediga då.

Vanliga frågor

Hur många arbetsdagar har 2028?

2028 har 252 arbetsdagar, måndag till fredag minus röda dagar på vardagar. Med 25 semesterdagar kvarstår 227.

Vilken månad 2028 har flest arbetsdagar?

Mars med 23 arbetsdagar. Färst har april med 18.

Vilka röda dagar 2028 faller på en vardag?

Trettondedag jul 6 jan, Långfredagen 14 apr, Annandag påsk 17 apr, Första maj 1 maj, Kristi himmelsfärdsdag 25 maj, Sveriges nationaldag 6 jun, Juldagen 25 dec och Annandag jul 26 dec.