Arbetsdagar 2026: antal arbetsdagar per månad

2026 har 254 arbetsdagar. Det är 261 vardagar måndag till fredag, minus 7 röda dagar som infaller på en vardag. Med 25 semesterdagar kvarstår 229 dagar, 1 832 timmar vid 8 timmar om dagen.

Arbetsdagar
254
Efter 25 semesterdagar
229
Röda dagar på vardag
7
Kalenderdagar
365
MånadDagarVardagarRöda på vardagArbetsdagarTimmar (8 h)
Januari3122220160
Februari2820020160
Mars3122022176
April3022220160
Maj3121219152
Juni3022022176
Juli3123023184
Augusti3121021168
September3022022176
Oktober3122022176
November3021021168
December3123122176
Hela 202636526172542032

Röda dagar på vardagar 2026

De röda dagar som tar bort en arbetsdag 2026 är Nyårsdagen (1 jan), Trettondedag jul (6 jan), Långfredagen (3 apr), Annandag påsk (6 apr), Första maj (1 maj), Kristi himmelsfärdsdag (14 maj) och Juldagen (25 dec).

Helgdagar som infaller på en lördag eller söndag ändrar inte antalet arbetsdagar, eftersom de dagarna redan ligger utanför måndag till fredag. Aftnar som julafton och midsommarafton räknas som arbetsdagar i tabellen, eftersom lagen inte gör dem till allmänna helgdagar, även om de flesta är lediga då.

Vanliga frågor

Hur många arbetsdagar har 2026?

2026 har 254 arbetsdagar, måndag till fredag minus röda dagar på vardagar. Med 25 semesterdagar kvarstår 229.

Vilken månad 2026 har flest arbetsdagar?

Juli med 23 arbetsdagar. Färst har maj med 19.

Vilka röda dagar 2026 faller på en vardag?

Nyårsdagen 1 jan, Trettondedag jul 6 jan, Långfredagen 3 apr, Annandag påsk 6 apr, Första maj 1 maj, Kristi himmelsfärdsdag 14 maj och Juldagen 25 dec.